Нашим матурантима

Ова школска година за наше матуранте била је нарочито тешка, непредвидива и пуна неочекиваних ситуација, догађања и одлука које нису измамиле осмјех на лицима наших најстаријих ученика у школи. А требало је бити другачије… Уобичајено је да деветаци размишљају о оцјенама које им требају за упис у средњу школу, настоје да побољшају упјех у учењу, радују се матури која долази, причају о матурским хаљинама и одјелима, о матурској вечери, музици која ће их забављати и с нестрпљењм чекају посљедњу седмицу наставе у основној школи која је у знаку закључивања оцјена, опраштања са другарима и наставницима и већ традиционалног потписивања на бијелим мајицама. Међутим у другом полугодишту их је  дочекала једна не тако добра вијест. Саопшетно им је да матурско вече ове године прослављају у просторијама школе. Њиховом разочарењу нје било краја. Показали су свој младелачки бунт, своју разноликост у ставовима и карактеру. И у моменту када заједно пронађосмо компромис, дође потпуно нова, неочекивана и застрашујућа ситуација. Настава у школи се обуставила и појавише се неке непознате и нимало пријатне ријечи које постадоше наша свакодневица:ковид, корона, епидемија, пандемија, социјално дистанцирање…Нађосмо се у једној новој и потпуно непознатој ситуацији која је донијела страх и неизвјесност. Свјесни да је живот у потпуности промјењен савјесно прихватише све своје обавезе као што је настава на даљину али и забране дружења са вршњацима. Недостајали су им мали и велики одмор, дружења са вршњацима, па чак и школске клупе, настава, тестови, контролни радови и наставници. Није било лако све ово издржати и прихватити промјене које су поквариле ваше планове и снове. Из ове ситуације сте сигурно више научили него из школских лекција. Ово је била животна школа коју сте сви са успјехом положили, а у којој сте научили да цијените и оне мале али лијепе тренутке живота. Није лако мјесецима не видјети најбољег друга или другарицу, не излазити на омиљена мјеста и не дружити се са другарима, не прослављати рођендан са друштвом, прихватити чињеницу да матурско вече нећете моћи имати са својом генерацијом. Поносни смо на вас што сте све ово стоички издржали и што сте израсли у предивне и добре младе људе. Ваша генерација ће сигурно остати запамћена.

Честитамо нашим матурантима успјешно завршено деветогодишње школовање! Чувајте се и останите здрави! Нека вас живот учини сретним, пратите своје снове и останите добри људи!